CHLEBEK CYTRYNOWY
aka LEMON LOAF
KULINARNE INSPIRACJE | WIOSNA, ACH TO TY!
Jeśli marzysz o aromatycznym, mięciutkim, bosko wilgotnym i słodkim chlebku, który nie przysporzy Ci problemów i będzie gotowy w kilka chwil to jest to właśnie ten przepis! Ciasto pachnie i smakuje uzależniająco, a fikuśny lukier tylko potęguje te doznania…
Oto jest chlebek-ideał! Orzeźwiająco cytrynowy, a przy tym wystarczająco słodki. Smakujący doskonale, a gotowy w kilka chwil. I tak nieziemsko mięciutki i wilgotny, że ciągle pragniesz więcej! Dopełniony jest on pysznym cytrynowym lukrem, do którego lepią się zachłanne palce i najlepsze dodatki: płatki migdałów, rozkruszone pistacje, aromatyczna skórka z cytryny!
Możesz upiec ciasto tak jak ja, w “keksówce”, zyskując zgrabny, pachnący cytrusami chlebek. Możesz również wykorzystać formę na muffiny, klasyczną tortownicę, a nawet zrobić z ciasta wielkanocną babkę! Wszystko jest oczywiście kwestią Twojego wyboru – zarówno forma jak i udekorowania ciasta. Cytrynowy lukier śmiało możesz zamienić na puszysty krem, którym przełożysz ciasto lub pójść najprostszą drogą: posypać ciasto cukrem pudrem lub zjeść z bitą śmietaną. Z pewnością znajdziesz opcję idealną dla siebie!
Idealne dopełnienie chlebka cytrynowego :
lukier i chrupiące dodatki
Odrobina słodko-cytrynowego lukru, chrupiące pistacje i migdały oraz dodatkowa rozkosz – skórka z cytryny. Ta wersja wydaje mi się najciekawsza, bo jest maksymalnie cytrynowa, kontrastowa i wyrazista. Dlatego to właśnie ją rekomenduję w tym przepisie. Jednak równie dobrze sprawdzi się tutaj klasyczny, śnieżnobiały lukier bez jakichkolwiek dodatków. Zwłaszcza jeśli planujesz wykonać ciasto w formie wykwintnej babki i zaserwować na świątecznym stole! Będzie minimalistycznie, smacznie i pięknie!
krem o smaku białej czekolady
Delikatny, puszysty krem o subtelnym smaku białej czekolady może być idealnym dopełnieniem tego deseru. Jest fenomenalny, a składa się tylko z 3 składników: mascarpone, kremówki i czekolady. Nada się zarówno do przełożenia ciasta jak i do rozsmarowania po jego wierzchu. Skorzystaj z połowy porcji kremu z tego przepisu pomijając skórkę z pomarańczy, lub zamieniając ją na (oczywiście!) skórę z cytryny. Prawdziwa rozkosz!
bita śmietana
Domowa, a nawet taka gotowa, w sprayu. Już odrobina bitej śmietany wzniesie kawałek ciasta na wyższy poziom przyjemności przy – powiedzmy sobie szczerze – minimalnym wysiłku. Kubek ulubionej kawy, kromeczka cytrynowego chlebka z chlustem bitej śmietany… z pewnością pokochasz to połączenie!
cukier puder
Najprostsze rozwiązania są często najlepsze! Ten chlebek jest tak doskonały, że tak naprawdę nie trzeba mu wyrafinowanych dodatków. Solo lub z odrobiną cukru pudru także będzie maksymalnie satysfakcjonujący. Jak to mówią, siła tkwi w prostocie!
Sprzęt
- keksówka 12.5x23cm lub 11x26cm
Składniki
chlebek cytrynowy
- cytryna (sparzona wrzątkiem) 2 sztuki
- cukier 150 g
- jajko 3 sztuki
- jogurt grecki 150 g
- olej rzepakowy 100 g
- ekstrakt z wanilii 2 łyżeczki
- mąka (pszenna lub mix GF) 200 g
- proszek do pieczenia 1 ½ łyżeczka
- sól ½ łyżeczki
lukier cytrynowy
- cukier puder 100 g
- sok z cytryny 3-4 łyżki
- pistacje (posiekane) 30 g
- migdały (w płatkach lub w kawałkach) 30 g
- skórka z cytryny 1 łyżeczka
Wykonanie
- Niewielką keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzej do 175°C.
- Cytryny sparz wrzątkiem i dokładnie umyj. Zetrzyj skórkę, a następnie przekrój i wyciśnij sok. Jeśli będziesz przygotowywać lukier odłóż łyżeczkę startej skórki i 3-4 łyżki soku z cytryny.
- W dużej misce umieść skórkę z cytryny oraz cukier. Rozetrzyj je ze sobą palcami lub dokładnie wymieszaj aby uwolnić olejki eteryczne.
- Dodaj jajka, jogurt grecki, sok z cytryny i olej, wymieszaj za pomocną rózgi lub delikatnie zmiksuj.
- Następnie dodaj składniki suche : mąkę, proszek do pieczenia i sól. Wymieszaj tylko do połączenia, czyli do momentu aż grudki mąki przestaną być widoczne.
- Masę przełóż do formy, nie przejmuj się jeśli wydaje Ci się zbyt lejąca - taka ma być! Piecz 40-45 minut lub dopóki ciasto nie wyrośnie, a wetknięty w środek patyczek nie będzie suchy.
- Po wyjęciu z piekarnika pozostaw ciasto w foremce jeszcze przez 5 minut. Następnie wyjmij i ostudź całkowicie.
- Przygotuj lukier. Cukier puder przesiej przez sitko pozbywając się grudek. Sok z cytryny podgrzej, a następnie stopniowo dodawaj do niego cukier puder mieszając aż się rozpuści. Jeśli lukier jest bardzo rzadki dodaj więcej cukru pudru lub odczekaj - zgęstnieje podczas studzenia.
- Gdy lukier uzyska odpowiednią konsystencję polej nim ostudzone ciasto. Posyp migdałami, pistacjami i odrobiną skórki z cytryny.
Sprawdź inne przepisy