BABKA MARCHEWKOWA Z MIGDAŁEM I POMARAŃCZĄ
KULINARNE INSPIRACJE | IDZIE JESIEŃ
Jest niesamowita, inaczej nie potrafię tego określić. Pełna gracji, przyjemnych kontrastów i wyrazistych składników. Jedynie ta niefortunna nazwa… babka. Przy tak dostojnym, wyrafinowanym wypieku to wyrażenie wydaje się zdecydowanie zbyt przaśne. Ale to nieważne. Ważne jest tylko to aromatyczne, niezwykle wilgotne, pachnące jak amaretto ciasto, które będzie najlepszym marchewkowym w Twoim życiu. Daję słowo.
Jest to prawdopodobnie najbardziej wyrafinowane ciasto marchewkowe z mojego słodkiego repertuaru. Niebiańsko wilgotne, nieprzyzwoicie aromatyczne, idealnie skomponowane. Obecność pomarańczy nadaje mu niezwykle soczystego smaku, a każdy kęs intryguje przeplatającymi się nutami słodkich migdałów, przypraw korzennych i wyrafinowanej oliwy. Mięciutka jak gąbeczka całość oblana jest delikatną polewą z białej czekolady, która jest tak dobra, że zawsze będzie jej za mało!
Ciasto piekę w formie do babki, która (oprócz oczywistych problemów z nomenklaturą) sprawia, że radości jest dużo więcej, a obecność polewy jest w pełni uzasadniona! W smaku ta babka marchewkowa jest delikatna, ale z charakterem – z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym gościom. Prosta w przygotowaniu, zachwycająca smakiem, o efektownym wyglądzie, dobra na codzień i od święta – czyżby to był ideał?
Co skrywa niezwykła babka marchewkowa?
Marchewka
Choć, jak sama nazwa wskazuje, marchewka jest głównym składnikiem tej babki, jej smak wcale nie jest wyczuwalny. Nazwałabym to idealnym balansem pomiędzy wilgotnością, którą w ciastach z dodatkiem marchewki lubimy najbardziej, a całkowitym brakiem warzywnego posmaku, który czasem prześladuje ten typ ciasta. Gdyby nie charakterystyczny kolor i boska wilgotność starta na niewielkich oczkach marchewka byłaby niemal niezauważalna!
Pomarańcza
Najbardziej aromatyczna, najsłodsza i najpyszniejsza z cytrusów – pomarańcza. W tym przepisie wykorzystuje się zarówno sok jak i skórkę, ważne więc by kupić dobre pomarańcze. Najlepsze będą te ekologiczne, choć sprawdzą się każde – o ile porządnie sparzysz je wrzątkiem i wyszorujesz przed użyciem. Niestety, owoce cytrusowe są przed transportem woskowane by nie traciły wilgoci, a w takim wosku wiadomo – same świństwa i szkodliwe substancje. Szoruj więc ile wlezie!
Migdały
Najszlachetniejsze z orzechów obecne są tutaj w dwóch odsłonach – pod postacią mąki z migdałów i w formie naturalnego ekstraktu. Nadają one ciastu subtelnej słodyczy i łagodnego, orzechowego posmaku. Dzięki nim babka pachnie rozkosznie słodko, jak amaretto jeszcze przed włożeniem do piekarnika… potem jest jeszcze lepiej!
Oliwa z oliwek
Zamiana oleju na oliwę z oliwek to kulinarny strzał w dziesiątkę – także w wypiekach. Pełna gracji, wyrazistsza, po prostu przyjemniejsza oliwa zapewni ciastu ciekawszy smak i świetnie kontrastuje cytrusowe aromaty. No i ta niebiańska wilgotność – z pewnością pokochasz tę zmianę!
Sprzęt
- 1 forma na bakę 2,5 l
Składniki
- marchewka (starta) 240 g
- pomarańcza (sparzona wrzątkiem) 1 sztuka
miska 1 - składniki suche
- mąka (pszenna lub mix GF) 350 g
- mąka migdałowa 100 g
- proszek do pieczenia 1 1/2 łyżeczki
- soda oczyszczona 1/2 łyżeczki
- sól 1/2 łyżeczki
- cynamon 2 łyżeczki
- kurkuma 1 łyżeczka
- kardamon 1/2 łyżeczki
- imbir 1/2 łyżeczki
miska 2 - składniki mokre
- jajka 4
- cukier (trzcinowy) 200 g
- oliwa z oliwek 230 g
- ekstrakt migdałowy 2 łyżeczki
- jogurt naturalny 200 g
polewa z białej czekolady
- czekolada biała 150 g
- śmietanka 30% 50 ml
- likier (pomarańcza lub migdał) 2 łyżki
Wykonanie
- Ogrzej składniki do temperatury pokojowej. Piekarnik rozgrzej do 175ºC. Formę na babkę o pojemności 2,5 litra dokładnie wysmaruj masłem starając się dotrzeć we wszystkie zakamarki. Następnie delikatnie, przez sitko, oprósz formę mąką, strzep jej nadmiar z formy, odłóż.
- Marchew obierz, zetrzyj na tarce o niewielkich oczkach. Pomarańczę sparz wrzątkiem, zetrzyj skórkę, przekrój i wyciśnij sok. Aby uzyskać 2 szklanki czyli 240g startych wiórek będziesz potrzebować około pół kilo marchewki (przed obraniem i odkrojeniem końcówek). Pamiętaj by wybrać drobne oczka tarki!
- Wszystkie składniki suche poza cukrem połącz w jednej misce. W drugiej – jajka utrzyj z cukrem na jasną, puszystą masę; zajmie to około dwie minuty.
- Zmniejsz moc miksera, cienkim strumieniem zacznij wlewać olej, ekstrakt migdałowy i sok z pomarańczy. Następnie, ciagle miksując, dodawaj na przemian przygotowane składniki suche oraz jogurt.
- Na koniec, za pomocą łyżki lub szpatułki wmieszaj w ciasto startą marchew i skórkę z pomarańczy. Upewnij się, że jajka lub inne składniki nie pozostały na dnie miski.
- Masę delikatnie przełóż do przygotowanej formy, wyrównaj powierzchnię. Piecz 45-50 minut lub do czasu aż wetknięty w ciasto patyczek będzie suchy. Wyjmij babkę z piekarnika, jednak pozwól jej odpocząć w formie jeszcze przez 5 minut. Następnie odetnij „górkę” czyli tę część ciasta, która wyrosła ponad brzegi formy. Ostrożnie obróć i wyłóż babkę z formy na kratę do studzenia.
- W międzyczasie przygotuj polewę. W garnuszku, na niewielkim ogniu zagotuj kremówkę wraz z likierem. Zdejmij z ognia, dodaj połamaną na kosteczki czekoladę, pozwól by rozpuściła się pod wpływem ciepła, następnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Wystudź, a następnie polej nią wystudzone ciasto.
Notatki
Sprawdź inne przepisy