GENIALNY TORT RAFFAELLO
KULINARNE INSPIRACJE | WIOSNA, ACH TO TY!
Wilgotny, mocno kokosowy, słodki, piękny i dostojny. Ten genialny tort w rytmie znanych pralinek zachwyci wszystkich zarówno swym smakiem jak i wyglądem. Idealnie sprawdzi się na codzień, na wielkie okazje jak i na Święta!
„Białe, bogate, wyjątkowe. Raffaello to dar subtelnej słodyczy. Serce ukryte w aksamitnym kremie, otulone kokosowymi płatkami”… słowa reklamy sprzed niemal 25 lat wciąż idealnie opisują kultowe pralinki, jak i smak tego niezwykłego tortu. Znajdziemy w nim leciutki jak chmurka biszkopt, obłędnie kokosowy krem w rytmie białej czekolady smakujący jak wnętrze Raffaello i dużo kokosa. Wszystko w minimalistycznej, lecz bardzo eleganckiej formie kilkupiętrowego tortu, który… wyraża więcej niż tysiąc słów!
Jeśli szukasz ciasta, które przyciągnie uwagę wszystkich zgromadzonych przy stole, a jednocześnie jego przygotowanie nie pochłonie całego dnia – to jest to TEN przepis. Jeśli obawiasz się, że będzie on dla Ciebie za słodki lub za skromny wzbogać go o świeże truskawki, które z Raffaello od zawsze są parą idealną!
Na co zwrócić uwagę przygotowując tort Raffaello?
biszkopt
Jak w każdym torcie podstawą jest dobry biszkopt. On natomiast zależy głównie od prawidłowego ubicia jajek. Właśnie dlatego ocieplamy je do temperatury pokojowej a następnie dokładnie ubijamy z cukrem – żółtka i białka osobno – aż do uzyskania gęstej, kremowej masy i sztywnej piany. Dokładnie łączymy je ze sobą, a następnie dodajemy składniki suche. Całe mieszanie wykonujemy sprawnymi, ale delikatnymi ruchami by nie zniszczyć napowietrzonej struktury i zyskać pięknie wyrośnięty biszkopt.
forma do pieczenia
Jeśli zależy Ci na pięknym, kilkuwarstwowym torcie zwróć uwagę na formę, w której upieczesz biszkopt. Rekomenduję wybór niewielkiej tortownicy, o średnicy 18-20cm by biszkopt wyrósł maksymalnie wysoki i można było przekroić go na minimum trzy blaty. Świetnym rozwiązaniem, które sama stosuję będzie także użycie kilku specjalnych form-talerzy do tortu warstwowego. Ciasto mamy podzielone na cztery równe porcje, co znacznie przyśpiesza czas pieczenia i studzenia ciasta oraz zyskujemy od razu piękne, równe blaty. Dla mnie ideał!
krem Raffaello
Pyszny, aromatyczny, idealnie słodki. W strukturze puszysty i kremowy, z gdzieniegdzie wyczuwalnymi wiórkami kokosa. Krem do tego tortu, bazujący na mleczku kokosowym, mascarpone i białej czekoladzie jest jak na swój fenomenalny smak stosunkowo prosty w przygotowaniu. Najtrudniejszym etapem jest oczekiwanie – aż mleczko kokosowe wchłonie wszystkie wiórki, a następnie aż krem ostudzi się i schłodzi nabierając idealnej konsystencji. Warto jednak czekać! W efekcie zyskamy niezwykle kremową, kokosową rozkosz smakującą jak wnętrze kultowych pralinek!
kultowe dodatki
Czym byłby idealny tort bez najlepszych dodatków. Wnętrze tortu spokojnie możesz wzbogacić świeżymi truskawkami, co urozmaici smak dodając mu owocowego orzeźwienia. Możesz też pozostać wiernym klasycznej wersji Raffaello obsypując boki tortu wiórkami kokosowymi i ozdabiając jego wierzch kulkami tych kultowych pralinek. Świetnie pasować będzie także biała czekolada, płatki migdałów, draże kokosowe lub śmietankowe. Popuść wodze wyobraźni!
Sprzęt
- tortownica ∅ 18-20cm
- lub blaszki do tortu warstwowego ∅ 18cm
Składniki
biszkopt
- jajka (temperatura pokojowa) 4 sztuki
- cukier puder 150 g
- mąka (pszenna lub mix GF) 70 g
- mąka ziemniaczana 70 g
- proszek do pieczenia 1 łyżeczka
- sól ½ łyżeczki
- wiórki kokosowe (opcjonalnie) 2 łyżeczki
krem kokosowy
- mleczko kokosowe 500 ml
- wiórki kokosowe 100 g
- czekolada biała 200 g
- mascarpone 500 g
nasączenie biszkoptu
- sok z cytryny 2 łyżki
- herbata (mocno zaparzona) 4 łyżki
- likier (kokosowy lub amaretto) 2 łyżki
dodatki do tortu
- pralinki Raffaello
- draże kokosowe lub śmietankowe
- płatki migdałów / migdały
- wiórki kokosowe
Wykonanie
Pieczenie biszkoptu
- Jajka wyjmij wcześniej z lodówki lub ociepl – na przykład w misce z ciepłą wodą. Piekarnik rozgrzej do 175ºC i przygotuj formę na ciasto. Niewielką tortownicę wyłóż papierem do pieczenia a jeśli (tak jak ja) używasz kilku niskich blaszek do ciasta warstwowego wysmaruj je roztopionym masłem lub odrobiną oleju.
- Przygotuj i odmierz składniki suche: obie mąki, proszek do pieczenia oraz sól. Przesiej lub wymieszaj je ze sobą dokładnie, dodaj wiórki kokosowe.
- Oddziel żółtka od białek. Cukier podziel na dwie części po 75g. Żółtka wraz z połową cukru ubijaj na puszystą masę, przez mniej więcej 5 minut. W innej misce białka ubij na sztywno, następnie łyżka po łyżce dodawaj drugą część cukru wciąż ubijając aż piana będzie zwarta i błyszcząca – zajmie to około 7 minut.
- Za pomocą szpatułki delikatnie połącz żółtka z białkami, starając się nie zniszczyć napowietrzonej struktury. Następnie, w trzech partiach dodawaj mąkę, wciąż delikatnie mieszając szpatułką tylko do połączenia składników, czyli momentu gdy mąka przestanie być widoczna.
- Upewnij się, że żaden składnik nie osiadł na dnie miski i przełóż ciasto do tortownicy (lub blaszek do ciasta warstwowego), wyrównaj powierzchnię.
- Piecz przez 40-45 minut lub do suchego patyczka. Wyjmij z piekarnika, ostudź całkowicie i przekrój na 2 lub 3 równe blaty.W przypadku kilku niskich blaszek do ciasta warstwowego 20-22 minuty powinny być wystarczające. Odpada także długie studzenie i krojenie na blaty.
Przygotowanie kremu kokosowego
- W międzyczasie przygotuj krem. Mleczko kokosowe zagotuj. Następnie dodaj wiórki kokosowe, zmniejsz ogień i gotuj bez przykrycia przez około 40 minut od czasu do czasu mieszając. Zależy Ci by wiórki wchłonęły całe mleczko i powstał gęsty, kokosowy krem.
- Odstaw z ognia, dodaj połamaną na kosteczki białą czekoladę i pozwól by przez kilka minut rozpływała się pod wpływem ciepła. Zamieszaj, ostudź całkowicie, schłodź w lodówce, przez minimum 30 minut.
- Po tym czasie mascarpone umieść w większej misce i zmiksuj krótko, przez 15-20 sekund, tylko do napowietrzenia. Dodaj masę kokosową i ponownie zmiksuj, do połączenia w gęsty, jednolity krem. Jeśli nie przekładasz tortu od razu - krem umieść w lodówce.
Przełożenie i dekoracja tortu
- Masę kokosową podziel na tyle części ile masz blatów. Jedną zużyjesz na obłożenie go z wierzchu, pozostałe na przełożenie poszczególnych warstw tortu.
- Każdy z biszkoptów skrop dwoma łyżkami ponczu (wymieszaj wszystkie składniki nasączenia) następnie rozsmaruj na nim masę kokosową. Ostatnią warstwą kremu cienko posmaruj wierzch jak i boki tortu. Obłóż wiórkami kokosowymi i udekoruj dodatkami wedle uznania: kulkami Raffaello, drażami kokosowymi, ciasteczkami lub płatkami migdałów.
- Tort przed podaniem wstaw do lodówki na minimum godzinę, do uzyskania idealnej konsystencji.
Notatki
Sprawdź inne przepisy