SOLONY KARMEL DOBRY NA WSZYSTKO
KULINARNE INSPIRACJE | KARMEL
Z nim wszystko jest lepsze. A już w szczególności ciasta, słodkie wypieki i chrupiące przekąski. Sprawdzi się jako wyrafinowana polewa do ulubionego sernika, ale i do naleśników, muffinów czy śniadaniowej owsianki, którym nada głębszego charakteru. Świetnie kontrastuje z zimnymi lodami, a zwykły jogurt wznosi w inny wymiar przyjemności. Oto przepis na niezastąpiony dodatek w repertuarze domowych słodkości – solony karmel.
opublikowano: 16 MAJA 2021
smak : KARMEL
Sklei wszystko. Złamane serce, usta w lepki uśmiech i poszczególne składniki w niezwykły deser. To on jest sekretnym komponentem większości dekadenckich wypieków nazwanych tak za połączenie smaków, za które… warto nawet umrzeć! Sam karmel wart jest natomiast każdej kalorii skrytej pod jego obłędnie lepką, słodko-słoną powierzchnią.
Jego wykonanie nie powinno być większym wyzwaniem, choć zapewne zużyjesz kilka kostek masła nim dojdziesz do perfekcji. Finalny efekt wynagrodzi za to trud wszelkich prób i błędów, a idealny solony karmel na stałe wejdzie do repertuaru Twoich słodkości. Gwarantuję – kto raz spróbuje, z pewnością nie będzie chciał się z nim rozstać!
Jak przygotować solony karmel?
Rozpuść cukier
Tradycyjne receptury mówią po prostu o zrumienieniu suchego cukru na ciemnobrązowy kolor. Jest to najszybsza i najprostsza metoda rozpuszczania cukru, która ma jednak swoje minusy – łatwo taki cukier podgrzać zbyt mocno. Spalone kryształki o gorzkim posmaku to coś czego staramy się za wszelką cenę uniknąć. Warto więc zwilżyć cukier kilkoma łyżkami wody przed podgrzewaniem. Przygotowanie karmelu trwa dłużej, jednak łatwiej można kontrolować cały proces.
Warto także zwrócić uwagę by naczynie, najlepiej z rączką jak rondelek lub patelnia, posiadało grube dno. Wsypany cukier powinien zakrywać jego powierzchnię cienką warstwą. Zatem, jeśli wydaje Ci się, że ilość cukru w stosunku do wielkości naczynia jest duża – rozpuść tylko połowę, a resztę dodaj wraz z innymi składnikami w kolejnym etapie przygotowania.
Ważna sprawa : w momencie rozpuszczania cukru nic nie mieszaj! Możesz ewentualnie, co jakiś czas delikatnie poruszać rondlem.
Dodaj masło i śmietankę
Masło oraz słodka śmietanka zwana potocznie kremówką to obok cukru główne składniki karmelu. To właśnie z ich połączenia powstaje obłędnie pyszny, bursztynowy sos – choć może się wydawać, że niezbyt się wszyscy lubią. Rozpuszczony cukier podczas dodawania masła i śmietanki wyraźnie się buntuje – strzelając we wszystkie strony i złowrogo bulgocząc. Jednakże trwa to tylko chwilę i nawet zbity w twardą bryłę, po chwili mięknie i spuszcza z tonu.
Będąc świadkiem tego chwilowego sporu, zachowaj bezpieczny dystans i nie nachylaj się nad rondlem! Mieszaj zaś delikatnie, najlepiej długą łyżką.
Sypnij trochę soli
Obecności soli w solonym karmelu nikomu wyjaśniać nie trzeba. To właśnie ona najlepiej wydobywa inne smaki i tworzy pożądaną głębia dla cukrowo karmelowego profilu. Dlatego, jeśli pragniesz jeszcze bardziej wydobyć słodko-słone kontrasty użyj świeżo zmielonej soli. Część kryształków się rozpuści, część pozostanie zatopiona w karmelu dbając by nikomu nie było nudno!
Dodaj coś jeszcze
W myśl zasady „zawsze może być jeszcze lepiej” możesz dorzucić do swojego karmelu składnik podkreślający jego smak i uwypuklający deser, z którym zostanie połączony. Karmel z dodatkiem kremu orzechowego będzie idealny do wszystkich dekadenckich wypieków i docenią go z pewnością nie tylko miłośnicy orzeszków. Łyżka prawdziwego dobrego miodu nada jeszcze słodszego i intensywniejszego smaku, a wanilia – ciekawie podkręci smak. Niezastąpiony syrop klonowy wydaje się zaś perfekcyjnym kompanem, nie tylko do naleśników!
Przelej do słoiczka
Twój karmel jest już gotowy. Po tym jak lekko ostygnie możesz polać nim ciasto, przelać do garnuszka lub przełożyć do szklanego słoiczka. Ten ostatni, oprawiony odręcznie wykonaną etykietą będzie genialnym prezentem dla każdego miłośnika słodkości. Taki słoiczek można trzymać w lodówce, nawet kilka miesięcy, zawsze pod ręką! Nabierze on konsystencji stałej, idealnej do posmarowania śniadaniowej grzanki. A żeby go rozpuścić – i powiedzmy polać naleśniki z owocami – wystarczy podgrzać słoiczek kilka sekund w mikrofalówce lub zanurzając go na kilka minut w gorącej wodzie.
Podsumowując : słoiczek karmelu w lodówce to naprawdę piękna sprawa!
Składniki
- cukier biały 180 g
- woda 3 łyżki
- masło 50 g
- śmietanka 30% 100 ml
- sól 1/2 łyżeczki
Oraz jeden z poniższych
- syrop klonowy 3 łyżki
- miód (płynny) 2 łyżki
- masło orzechowe 1 łyżka
- ekstrakt z wanilii 1 łyżka
Wykonanie
- Cukier wsyp do rondelka tak aby pokrywał całe jego dno cienką warstwą. Dodaj 2-3 łyżki wody, tylko by delikatnie zwilżyć cukier.
- Podgrzewaj na dużym ogniu, pilnując by cukier się rozpuścił, jednak nie przypalił. Nie mieszaj, ewentualnie zmniejsz moc podgrzewania. Potem, gdy cukier się roztopi i nabierze bursztynowego koloru – zdejmij rondel z ognia.
- Następnie ostrożnie dodaj resztę składników, delikatnie zakręć rondlem lub przemieszaj. Uważaj by nie nachylać się nad garnkiem – bulgoczący karmel mocno pryska i strzela! Nie panikuj, jeśli składniki połączą się w twardą bryłę – zaraz wszystko ładnie się rozpuści!
- Odstaw rondelek z powrotem na palnik i gotuj na niewielkim ogniu jeszcze 2 minuty. Mieszaj, aż wszystkie składniki połączą się w jednolity sos. Podgrzewaj jeszcze minutę, zdejmij z ognia. Twój solony karmel jest już gotowy!Zanim polejesz karmelem ciasto lub przelejesz go do szklanego słoiczka, pozwól by karmel przestudził się przez kilka minut.
Sprawdź inne przepisy