NIEZAWODNY SERNIK Z SOLONYM KARMELEM
KULINARNE INSPIRACJE | KARMEL
Niezwykle kremowy, wystarczająco słodki, cudownie zaskakujący. A przede wszystkim niezawodny. Żadnego innego wypieku nie udało mi się wykonać w tylu ciekawych wariantach. Tym razem do niezwykle kruchego maślanego ciasta i kremowego sernika dołączyła polewa z solonego karmelu – której smak na długo pozostanie w kącikach uśmiechniętych ust.
Jeśli w słodkościach ciekawi Cię nie tylko smak, ale i intrygujące kontrasty – ten sernik zrobi Ci dobrze na serduszku! Spód to sprytne połączenie chrupkości kruchego ciasta z maślanym smakiem tarty. Co najlepsze, można go przygotować klasycznie z mąki pszennej, lecz równie dobry, a rzekłabym, że nawet ciekawszy wyjdzie na bazie mąki orzechowej czy kasztanowej! Sam sernik jest niezwykle kremowy, ale o lekko piankowej strukturze za sprawą niezastąpionego mascarpone. Całość dopełnia płynna słodycz – polewa z solonego karmelu. Do niej lepią się podprażone płatki migdałów oraz soczyste borówki – letnie rozkosze!
Oto właśnie jest idealne połączenie : coś aksamitnego, coś chrupiącego i coś orzeźwiającego. Sernik niezawodny? Voila!
Kilka słów o kruchym cieście.
Idealna receptura
Kruchy spód to połączenie masła, mąki, odrobiny cukru i szczypty soli, w różnych proporcjach. Całość spaja dodatek jajka, samego żółtka lub lodowatej wody. Wielość przepisów pokazuje, że każdy stara się znaleźć sposób na wypracowanie własnej, idealnej receptury na kruche ciasto. W tym wpisie, dzielę się z Wami moją ulubioną.
Idealne ciasto oprócz kruchości, powinno być ultra-maślane. Kluczowe będzie więc użycie prawdziwego, mocno schłodzonego masła. Co do mąki uwielbiam podmieniać część klasycznej na tę na bazie orzechów – szczególnie na mąkę z orzechów włoskich lub mąkę kasztanową. Pod słowem klasyczna mam na myśli zarówno mąkę pszenną jak i mieszkankę mąk bezglutenowych.
Prosta zależność
Podstawą udanego kruchego ciasta jest prosta zależność : mocno schłodzone ciasto i porządnie rozgrzany piekarnik. Właśnie dlatego ciasto zagniatamy bardzo szybko, wylepiamy nim formę i przed podpieczeniem w gorącym piekarniku – schładzamy w lodówce. Jeśli któraś z tych czynności zostanie pominięta ciasto nie wyjdzie jak powinno – masło zacznie topić się zbyt szybko, boki opadną, spód znacznie się skurczy a i z boskiej kruchości pozostaną nici!
Jednak bez paniki – delikatne skurczenie się kruchego ciasta i jego ”odejście” od formy jest całkowicie normalne!
Precz z wybrzuszeniem
Przed włożeniem do piekarnika ciasto należy w kilku miejscach delikatnie nakłuć widelcem, a następnie obciążyć – przykrywając je papierem do pieczenia na który wysypujemy ryż, fasolę lub specjalne kulki ceramiczne. Obie czynności zapobiegają wybrzuszeniu się ciasta.
Sprzęt
- forma na tartę ∅ 22-24cm
Składniki
kruchy spód
- mąka (pszenna lub mix GF) 130 g
- masło (zimne) 75 g
- sól ¼ łyżeczki
- jajko 1 sztuka
masa serowa
- mascarpone 250 g
- twaróg sernikowy 500 g
- cukier biały 80 g
- ekstrakt waniliowy 1 łyżeczka
- sól ¼ łyżeczki
- jajko 1 sztuka
dodatki
- solony karmel
- migdały 50 g
- borówki 100 g
Wykonanie
- Formę na tartę, najlepiej z wyjmowanym dnem, wysmaruj masłem.
- Mąkę przesiej do miski, dodaj pokrojone w kostkę zimne masło oraz sól. Składniki rozcieraj w palcach aż do powstania drobnej kruszonki. Następnie dodaj jajko i szybko zagnieć całość w jednolite ciasto.
- Ciastem wylep spód oraz boki formy, wstaw do lodówki na minimum 30 minut lub na 10 minut do zamrażarki (jeśli bardzo się spieszysz). Włącz piekarnik i rozgrzej go do 180 stopni.
- Po ochłodzeniu, formę z ciastem wstaw do piekarnika i piecz do złotego przyrumienienia, około 12-15 minut. Zacznij przygotowywać masę serową.
- W misce umieść wszystkie składniki masy serowej poza jajkiem. Zmiksuj na niskich obrotach, tylko do połączenia unikając zbytniego napowietrzania masy. Następnie dodaj jajko i ponownie krótko zmiksuj.
- Przełóż masę na podpieczony wcześniej spód i wstaw do piekarnika. Piecz do ścięcia się masy, potrwa to około 30 minut.
- Ciasto wyjmij z piekarnika, ostudź całkowicie. Następnie wstaw sernik do lodówki na kilka godzin by nabrał idealnej konsystencji lub jeśli się spieszysz – przejdź do następnego kroku.
- Przygotuj solony karmel według tego przepisu, lub podgrzej słoiczek, który masz w lodówce. Odstaw na kilka minut do przestudzenia. Karmelem możesz polać kawałek sernika już na talerzu lub całe ciasto, jeszcze przed podaniem. W drugim przypadku polecam poczekać aż karmel będzie ostudzony lecz wciąż płynny, polać nim równomiernie całe ciasto i umieścić w lodówce na minimum godzinę. Inaczej karmel podczas krojenia ciasta będzie się rozlewać na wszystkie strony – co oczywiście też ma swój urok.
- Sernik podawaj z solonym karmelem, przyrumienionymi na suchej patelni migdałami i garścią borówek.
Notatki
Sprawdź inne przepisy