MARCHEW CZY DYNIA – KULINARNY TEST
KULINARNE INSPIRACJE | IDZIE JESIEŃ
1 przepis, 12 muffinów, 4 kategorie i 2 zacne warzywa. Przed Wami wyniki prostego kulinarnego testu, w którym porównałam ze sobą odczarowującą jesień dynię wraz z niezastąpioną w kulinarnych podbojach marchewką. Które z nich lepiej sprawdza się w wypiekach? Jak zmieniają one strukturę ciasta? I czy zawsze da się zastąpić jedno drugim?
Jako przykład posłużył mi najprostszy na świecie przepis na muffiny. Przygotowałam je w wersji z dodatkiem startej marchewki jak i z dyniowym puree zapisując dokładnie wszystkie czynności i etapy przygotowania. Na samym dole zamieszczam przepis, jeśli masz ochotę dokonać podobnego porównania. Oto moje spostrzeżenia i wynik testu :
Marchew i dynia – porównanie.
poziom trudności
O ile z marchewką sprawa jest prosta – wystarczy ją obrać i zetrzeć na tarce, o tyle z dynią sytuacja nieco się komplikuje. Większość przepisów wymaga przygotowania puree, do którego dynię trzeba przekroić, wydrążyć, podzielić na kawałki i upiec, a następnie wybrać miąższ, zblendować go i odsączyć na sitku. Czyli nieporównywalnie więcej pracy w stosunku do starcia marchewki, która co najlepsze zawsze jest gdzieś pod ręką. Nawet w tych kilku przepisach, gdzie można użyć surowego, startego miąższu trzeba się odrobinę posiłować by odkroić kawałek dyni. Tutaj zdecydowanie punkt dla marchewki!
konsystencja
Być może to za sprawą aksamitnego puree, zdecydowanie delikatniejszego od wiórek – ale konsystencja dyniowych muffinów jest o niebo lepsza od konkurencyjnej marchewki! No chyba, że nie lubicie mięciutkiego ciasta, przywodzącego na myśl leciutkie, jadalne obłoki (lub ulubiony kocyk otulający w chłodne jesienne wieczory). Co więcej, dyniowe puree z powodzeniem wykorzystasz także do sernika, gdzie marchewka jako taka nie ma racji bytu. Trud przygotowania wynagrodzony w spotkaniu z boską dyniowo-chmurkową konsystencją i punkt dla dyni!
wilgotność
I kolejny punkt dla dyni! Muffiny dyniowe wychodzą zawsze sprężyste jak gąbeczka, charakteryzując się niespotykaną wręcz wilgotnością. Nie ma mowy o suchym, zatykającym cieście, które trzeba ratować kremem czy owocami. Oczywiście jest tutaj druga strona medalu czyli widmo zakalca, ale przy odpowiednim traktowaniu dyni i dokładnym odmierzeniu składników nie ma się czego obawiać!
smak
Smak jako taki jest sprawą niezwykle subiektywną, natomiast jego intensywność i wyczuwalność dodanych przypraw da się już w jakiś sposób określić. Można odnieść wrażenie, że dynia zapewniając wypiekom wyjątkową wilgotność i sprężystość, nieco tłamsi ich smak, gubiąc przy tym swój własny – warzywny. Nie powiedziałabym tego gdyby nie porównanie z marchewkowymi muffinami, które przy dokładnie takich samych proporcjach wyszły bardziej aromatyczne, słodsze, lepiej doprawione, po prostu smaczniejsze. Jeśli chodzi o głębię smaku, zdecydowanie punkt dla marchewki.
podsumowanie
Test nie przyniósł jednoznacznego rozstrzygnięcia – mamy remis. Marchewka zdecydowanie wygrywa w kwestii łatwości przygotowania jak i samego smaku. Wypieki z jej dodatkiem są niesamowicie aromatyczne, intensywne i banalnie proste w wykonaniu. Dostępność marchewki sprawia, że słodkościami z jej dodatkiem możemy cieszyć się z cały rok, choć kojarzą się głównie z nadejściem chłodnych dni. Natomiast dynia, najlepszy z darów jesieni, wymaga nieco więcej uwagi. Warta jest natomiast każdej minuty poświęconej na przygotowanie puree, na bazie którego wypieki są niesamowicie wilgotne, o niebiańskiej, leciutkiej konsystencji. Dyniowe muffiny niczym kocyk przytulają w szarobure dni, a strukturę dyniowego sernika przyrównać można do jadalnej chmurki. Niebo w gębie!
Jak więc podsumować ten niekrótki wywód? Myślę, że trzeba mieć choć jeden prosty, sprawdzony, ratujący życie i humor przepis na ciasto marchewkowe i przynajmniej raz w sezonie spróbować nieba pod postacią dyniowych wypieków (i zupy krem!). Oczywiście można się bez tego obejść, no ale czy takie życie ma sens?
Sprzęt
- 1 forma na muffiny na 12 sztuk
Składniki
Muffiny
- mąka (pszenna lub mix GF) 160 g
- cukier biały (½ szklanki) 110 g
- soda oczyszczona 1 łyżeczka
- proszek do pieczenia 1 łyżeczka
- cynamon 1 łyżeczka
- przyprawa do piernika 2 łyżeczki
- sól ½ łyżeczki
- jajka 3 sztuki
- olej rzepakowy (½ szklanki) 130 g
do wyboru
- marchewka (starta) 180 g
- purée z dyni 150 g
Wykonanie
Marchew lub dynia
- * Dynię przekrój na pół, a następnie na mniejsze części. Usuń pestki, ułóż kawałki skórką do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz około 30 minut, lub do czasu aż dynia mocno zmięknie. Upieczoną dynię wystudź, obierz, zblenduj i odsącz na sitku.
- * Marchew obierz, zetrzyj na tarce o średnich oczkach. *Wybierz w zależności czy chcesz wykonać muffiny marchewkowe czy dyniowe. A może podziel składniki na dwie miski i zrób pół na pół?
Pozostałe składniki
- Piekarnik rozgrzej do 180ºC, formę na muffiny wyłóż papilotkami.
- W pierwszej misce połącz wszystkie składniki suche – mąkę, cukier, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia oraz przyprawy.
- Do drugiej miski wbij jajka, roztrzep je dokładnie i wymieszaj z olejem.
- Połącz zawartość obu misek, wmieszaj startą marchewkę lub dyniowe puree.
- Masę przełóż do papilotek. Jeśli dodajesz orzechy (co bardzo rekomenduję) zrób to teraz posypując nimi ciasto. Piecz przez 25 minut, do czasu aż muffiny urosną, a wetknięty w ich środek patyczek będzie suchy. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw w foremce jeszcze przez 5 minut. Następnie przełóż muffiny na kratę i ostudź całkowicie.
Notatki
Sprawdź inne przepisy