BROWNIE Z MASŁEM ORZECHOWYM

KULINARNE INSPIRACJE | CZEKOLADA
BROWNIE ORZECHOWE

Rozpływające się w ustach, niesamowicie wilgotne i intensywnie czekoladowe – do tej pory myślałam, że to najtrafniejsza charakterystyka idealnego brownie. W jakże wielkim byłam błędzie! Nie idźcie więc w moje ślady tkwiąc w tym błędnym przekonaniu i od razu zróbcie sobie brownie z dodatkiem masła orzechowego! Obiecuję – to zmieni Wasze życie i pojęcie ideału!

PRZEPIS
OPUBLIKOWANO : 26 LIPCA 2021
PRZECZYTASZ W MNIEJ NIŻ 5 MINUT!
rodzaj : CZEKOLADOWE
zachcianka na :  COŚ SŁODKIEGO
kategoria :  BROWNIE

Nie od dziś wiadomo, że czekolada sprawdza się w każdym wydaniu. Aczkolwiek w zestawieniu z równie satysfakcjonującym kremem z fistaszków przekracza już wszelkie słodkie wyobrażenia. Można odnieść wrażenie, że w tym orzechowym brownie czekolada zaczyna smakować bardziej jak ona sama. I jest to naprawdę fenomenalna zmiana!

Ten nieskomplikowany wypiek łącząc dwa tak silnie zmysłowe składniki balansuje na granicy obłędu. Daje pełnię satysfakcji, maksimum szczęścia i niesamowitą dawkę kulinarnego spełnienia. A w dodatku – na zgubę nas wszystkich – jest niebezpiecznie prosty w przygotowaniu.  

BROWNIE ORZECHOWE
BROWNIE Z MASŁEM ORZECHOWYM

– SKŁADNIKI –

MASŁO – 170g

OLEJ ROŚLINNY – 3 łyżki

CUKIER BIAŁY –  120g

CUKIER TRZCINOWY – 120g

CZEKOLADA GORZKA – 150g

EKSTRAKT Z WANILII – 2 łyżeczki

SÓL – ¾ łyżeczki

JAJKO – 3 sztuki

MĄKA – 120g

KAKAO – 40g
oraz
MASŁO ORZECHOWE – 120g
czas przygotowania : 10 minut
czas pieczenia : 28 minut | 180°C
forma : 20cm x 20cm

1. Piekarnik rozgrzej do 180ºC. Niewielką formę wyłóż papierem do pieczenia.

2. Roztop masło – w misce do tego przeznaczonej, wkładając do mikrofalówki na pół minuty. Wyjmij miskę, dodaj olej, wsyp oba rodzaje cukru i umieść w mikrofalówce na kolejne 30 sekund. Następnie wyjmij, ponownie przemieszaj i roztapiaj w mikrofalówce przez kolejne 30s. Powtórz czynność jeszcze dwa razy. 

Chcesz doprowadzić do radosnego bulgotania, bez przypalenia się się masy – proponowany czas powinien załatwić sprawę. Oczywiście możesz to wszystko zrobić w rondelku, na kuchence, ale tak jest z pewnością jest o wiele prościej i szybciej.

3. Wyjmij miskę z mikrofalówki, wrzuć połamaną na kosteczki gorzką czekoladę. Pozwól by przez kilka minut rozpuszczała się pod wpływem ciepła, następnie delikatnie zamieszaj dodając ekstrakt waniliowy oraz szczyptę soli. Pozostaw do ostygnięcia. 

4. Upewnij się, że masa nie jest gorąca i dodaj jajka, dokładnie mieszając po każdym z nich. Następnie dodaj kakao oraz mąkę. Połącz do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. 

5. Przełóż ciasto do formy, wyrównaj jego powierzchnię. Na wierzchu, w kilku miejscach wyłóż po łyżce masło orzechowe. Następnie wbijając patyczek w ciasto zrób kilka ruchów przypominających rysowanie ósemek, tak by masa czekoladowa i orzechowa częściowo się wymieszały.     

6. Piecz przez 28-30 minut. Nie ma nic gorszego nic przesuszone brownie, dlatego sprawdź czy jest gotowe już w 25 minucie. Wyjmij z piekarnika jeśli patyczek wbity blisko brzegów formy wyjdzie czysty, lecz po wetknięciu w środek zauważysz na nim niewielkie pozostałości ciasta.

Jeśli masz wątpliwości – wyjmij z piekarnika. W tym przypadku bezsprzecznie lepszym rozwiązaniem jest niedopiec brownie niż zbytnio je przesuszyć. Tym bardziej, że ciasto będzie dochodzić do siebie jeszcze podczas studzenia w formie. 

7. Po wyjęciu z piekarnika pozwól brownie odpocząć przez 10 minut. Następnie wyjmij z formy i pozostaw do całkowitego ostygnięcia lub najdłużej jak potrafisz wytrzymać. 

SZACH-MAT : Kluczem do uroczych wzorków na powierzchni brownie jest kilka sprawnych ruchów. Nie zastanawiaj się zbyt długo i dosłownie – daj się ponieść fantazji!

PEANUT BUTTER BROWNIE
KAWAŁEK BROWNIE

 

PEANUT BUTTER BROWNIE

Peanut Butter Brownie

Is there anything better than peanut butter and chocolate? Yes - peanut butter brownie! The ultimate comfort food that satisfy all your sweet cravings! 
Prep Time 10 mins
Cook Time 28 mins
Total Time 38 mins
Course Dessert
Cuisine American
Servings 16 pieces
Calories 350 kcal

Ingredients
  

 • 170 g butter
 • 3 tbsp vegetable oil
 • 120 g white sugar
 • 120 g brown sugar
 • 150 g bittersweet chocolate
 • 2 tbsp vanilla extract
 • ¾ tbsp salt
 • 3 eggs
 • 120 g flour
 • 40 g cocoa powder
 • 120 g peanut butter

Instructions
 

 • 1. Preheat the oven to 180°C and line a 20 x 20 pan with parchment paper on all sides.
 • 2. In a microwave-safe bowl, melt the butter. Remove from microwave, stir in the oil, two types of sugar and melt both for 30 seconds. Stir again and melt for 30 seconds more. Repeat process 2 more times. 
 • 3. You want the sugar and butter to bubble up slightly, but not burn. This amount of time should do the trick. You can always do this step on a stovetop too, the microwave just makes it super easy. 
 • 4. Remove mixture from microwave and stir in the chopped bittersweet chocolate. Allow chocolate to melt ….. then stir slightly and add the vanilla extract and a pinch of salt. 
 • 5. Allow mixture to cool slightly, then add in eggs one at a time, whisking in between each addition. Fold in cocoa powder and flour until just combined.
 • 6. Pour the brownies into the prepared pan, using a rubber spatula to spread the batter evenly to the sides. Pour the peanut butter over the brownie layer and use a stick to create a few big swirls. 
 • 7. Bake for 28-30 minutes, or until a stick inserted in the center of the brownies comes out clean. 
 • 8. Bake for roughly 28-30 minutes, testing for doneness by inserting a stick into the center of the brownies beginning at 25 minutes. You’ll know they’re done when the edge is set, but a knife inserted into the middle still comes out with a bit of brownie batter on it. 
 • 9. When in doubt, it’s better to slightly underbake brownies than it is to overbake them!When you insert a stick into the middle you’ll want it to come out a little gooey as the brownies will continue to bake as they cool in the pan.
 • 10. Allow to cool for 10 minutes before removing from pan and cutting into 9 large squares or 16 smaller brownies!
Keyword Brownie, Peanut Butter

Sprawdź inne przepisy

ZObacz wszystkie