PIERNICZKI „LAST MINUTE”
KULINARNE INSPIRACJE | CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA
Przepis na banalnie proste pierniczki „last minute”. Pachnące przyprawami, niesamowicie aromatyczne, mięciutkie od razu – bez dojrzewania, bez czekania, bez jakiegokolwiek problemu. Niecierpliwi, wiecznie spóźnieni i kulinarnie niezorganizowani – to przepis idealny dla Was! Ot, taki prezent ode mnie, na Święta!
Wymagają cierpliwego wyczekiwania wystawiając na próbę silną wolę, natomiast każde łamanie zasad karzą twardym i bolesnym rozczarowaniem – cholerne pierniki! W ich etymologii doszukuję się związku z powtarzanym jak mantra zwrotem „pierniczę, nie robię”. No i jeszcze ten lukier – niewspółpracujący, taplający wszystko w koło i boleśnie weryfikujący Twą niby-artystyczną duszę. A gdyby tak odczarować tę twardą (jak stary piernik) tradycję i mieć pachnące, pulchne, mięciutkie pierniczki teraz, szybciutko, od razu?
Ten przepis to gwarantuje! Nie wymaga kilkutygodniowego dojrzewania, przechowywania ciastek w szczelnym pojemniku ani jakichkolwiek innych utrudnień. Przygotowanie jest wręcz banalnie proste, piecze się tylko kilka minut i a pierniczki są mięciutkie od razu i to na bardzo, bardzo długo (lub dopóki nie zdążysz ich wszystkich zjeść! I jeszcze ten boski korzenny zapach, karmelowy aromat i radość wszystkich w koło. Mówię Wam, magia Świąt!
Inspiracja pochodzi z bloga rozkoszny.pl
Jak sprawić by pierniczki były mięciutkie od razu?
Słodzidło
Użycie odpowiedniego słodziła to klucz do mięciutkich pierniczków. Zastępując tradycyjny miód syropem klonowym efekt miękkości uzyskuje się od razu i co najlepsze pierniczki pozostają takie przez cały czas. Oczywiście z czasem stają się nieco bardziej kruche, ale nie ma mowy o jakimkolwiek twardym rozczarowaniu!
Syrop klonowy spokojnie można zastąpić melasą daktylową lub jakimkolwiek innym słodzidłem, które nie twardnieje w niskich temperaturach tak jak miód. Syrop kokosowy, z agawy, golden syrop lub dowolna melasa – wybór należy do Ciebie!
Odpowiedni czas
W klasycznych pierniczkach staropolskich odpowiedni czas oznacza odpowiednio długi czas dojrzewania oraz leżakowania po upieczeniu. Jednak kto lubi czekać aż tyle? W tym przepisie miękkość zapewnia ODPOWIEDNIO KRÓTKI CZAS pieczenia – czyli od 6 do 8 minut w zależności od rozmiaru. Postaraj się także by nie rozwałkowywać ciasta zbyt cienko oraz by na jednej blaszce układać pierniczki o podobnej wielkości. Zapewni to równomierne wyrastanie i pełną kontrolę nad pieczeniem.
Pierniczki dochodzą do siebie jeszcze po wyjęciu z piekarnika, podczas studzenia. Nie przejmuj się więc jeśli będą wtedy wydawać Ci się zbyt miękkie!
A może jednak odrobinę miodu?
Uspokajając wszystkich tradycjonalistów – istnieje także opcja by mięciutkie od razu pierniczki zrobić na bazie miodu. Używa się go jednak o wiele mniej niż syropu klonowego (czy też innych wcześniej wymienionych słodzików), a brakującą część uzupełnia się cukrem trzcinowym. Ważne by miód o lejącej konsystencji lub ten twardy delikatnie podgrzać.
Zważając na fakt, że to przyprawy korzenne grają w pierniczkach pierwsze skrzypce, osiąga się bardzo podobny smak. Co ciekawe w ogólnym rozrachunku w tej opcji przepisu składników dających słodycz jest najmniej, a pierniczki wychodzą najsłodsze!
Składniki
Pierniczki
- masło (miękkie) 125 g
- syrop klonowy 150 g
- cukier trzcinowy 65 g
- jajko 2
- mąka 380 g
- proszek do pieczenia 1 łyżeczka
- przyprawa do piernika 4 łyżeczki
- kakao 2 łyżeczki
- cynamon 1 łyżeczka
- sól 1/2 łyżeczki
Wykonanie
- Mąkę przesiej do miski, dodaj proszek do pieczenia oraz przyprawy. Wymieszaj, odstaw.
- W innej, większej misce miękkie masło wraz z cukrem trzcinowym oraz syropem klonowym utrzyj na jasną puszystą masę. Wbij jajka i wymieszaj. Następnie wsyp składniki suche i połącz wszystko w zwarte, gładkie ciasto.
- Umieść je w lodówce, na około 30 minut (lub na 5 minut w zamrażalce jeśli bardzo, ale to bardzo się śpieszysz!). Schłodzenie ułatwi wałkowanie ciasta.
- Piekarnik rozgrzej do 190ºC. Dwie blaszki wyłóż papierem do pieczenia.
- Na blacie lub stolnicy oprószonej mąką rozwałkuj ciasto i wykrawaj z niego pierniczki. Z pozostałości ponownie zagnieć ciasto i powtarzaj wykrawanie.Jeśli używasz różnych kształtów foremek, staraj się na jednej blaszce układać pierniczki o podobnej wielkości. Zapewni to równomiernie upieczone pierniczki!
- Piecz w zależności od rozmiaru : małe 6, a duże 8 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw pierniczki na blaszce do wystygnięcia. Następnie przełóż na talerz, do słoika lub pojemnika na ciastka.
- Zjedz od razu lub zostaw – na Święta! Jeśli chcesz polukruj po całkowitym ostygnięciu!
Notatki
Sprawdź inne przepisy